Başyazılar Sevgili Öğretmenlerimiz - Haziran 2008

KÖYÇOY, bu yıl ağırlıklı olarak ilköğretimden ortaöğretime geçen öğrencilerimize burs veriyor.   Bunun birkaç nedeni var.  Birincisi, köyde ilköğretimi bitiren öğrenci, eğer ailesinden ekonomik destek bulamıyorsa, şehirde okurken büyük zorluk çekiyor, imkânsızlıklar içinde bocalıyor.  İkincisi ise, geçen dönem burs verdiğimiz bazı yüksek öğretim öğrencilerimizin, yanlış bilgiler vererek bizden burs almaya gayret etmesidir.  Aynı anda çok sayıda kurum ya da kuruluştan burs alan öğrencilerimizin olduğunu sonradan öğrendik. Bu tespiti yapmak zor. Üniversitelerimiz yardımcı olmuyor. Vicdani sorgulama yaptığımızda da gerçek duruma ulaşamıyorsunuz. Maalesef, öğrencilerimize güveniyor olmak yetmiyor.

Dönem başında kırsalda görev yapan öğretmenlerimize ve okul müdürlerimize çağrıda bulunmuştuk ve demiştik ki; öğrencileriniz içinde ihtiyaç sahibi olup da bu yıl ilköğretimi bitirerek Fen Lisesi ve Anadolu Lisesini kazanan öğrencileriniz varsa, bize bildirin ve biz de onlara yardımcı olalım.

Çağrımız iki yerden cevap buldu.  Birincisi, Ankara-Çamlıdere’nin Peçenek beldesi ilköğretim müdüründen geldi.  Kendisini tanımıyoruz.  Birkaç defa telefonda görüştük.  Ancak kendisinin samimi ve dostluk yanlısı biri olduğunu düşünüyoruz.  Kendisinin görev yaptığı bölgeyi tanıyorum.  Zamanında o bölgede inşa edilen baraj inşaatında çalışmıştım. Mahrumiyeti yüksek olan bir bölge.  Uzun dönem, bu bölgede görev yapıyor olması kendisine olan güvenimizi fazlasıyla sağlıyor. Önerilerini kabul ettik ve üç yavrumuza da burs veriyoruz.

Çağrımıza ikinci cevap, Adıyaman-Kâhta’da görev yapan genç bir öğretmenden geldi. Kendisini tanıyoruz, konuşup sohbet etme fırsatını bulduk.  Samimi ve açık biri.  Bize güven verdi.  Bize ihtiyaç sahibi iki öğrencimizi önerdi. İkisi de Börgenek köyü ilköğretim okulundan mezun olmuşlar ve ikisi de Adıyaman merkezde yer alan Anadolu Lisesini kazanmışlar.

Bu öğrencilerin özgeçmişlerini sitemizde yayınlayacağız.  Her iki öğretmenimize de teşekkür ediyoruz.  Diğer öğretmen arkadaşlarımızdan yakın ilgi bekliyoruz.   Çağrımızı yenileyelim:

İhtiyaç sahibi olup da ilköğretimi bu yıl bitirmiş ve Fen Lisesi, Anadolu Lisesi gibi okulları kazanan yavrularımızı bize bildirin, biz de onlara destek olalım.

İşin bir başka boyutunda yaşadığımız güzelliği sizlerle paylaşmak istiyorum.  Burs verdiğimiz öğrencilere, bursları banka üzerinden direkt hesaplarına aktarıyoruz.  Bunun için gittiğimiz bir bankada çalışan bir bayan arkadaşımız bize burs verebileceğini söyledi ve beş aydır bir öğrenci için takdir ettiğimiz 50 YTL’yi KÖYÇOY hesabına geçiyor.  Biz kendilerine bir öğrenci tahsis ettik. Bize aktardığı bedeli o öğrencimizin hesabına geçiyoruz.  Bu öğrenciyi burs veren arkadaşımız biliyor, ancak öğrenci kimden burs aldığını bilmiyor.

Biz, öğrencilerimiz hakkında zaman zaman burs sağlayan arkadaşlarımıza bilgi vereceğiz.  Belli aralıklarla, özellikle yaz tatillerinde vereceğimiz yemeklerde bursiyerlerimizi ve burs veren aileleri bir araya getirmeye çalışacağız.  Bu öğrencilerimizi, Üniversiteyi bitirinceye kadar desteklemeye devam edeceğiz ve içinden büyüyüp çıktığı çevreye duyarlı genç insanlarımızı bu topluma kazandıracağız.

Bize, bu çerçevede destek veren sevgili kardeşimiz Nilgün Yurtçu ve eşi Levent Yurtçu’ya teşekkür ediyor ve kendilerinin isimlerini büyük bir mutlulukla KÖYÇOY yardımseverler listesine kaydediyoruz.

Yeni aileleri ve 5–10 kişinin bir araya gelerek oluşturdukları burs gruplarını bu kapsamda destek olmaya davet ediyoruz.  Küçük destekleriniz, hayata tutunmaya çalışan genç dimağlarımıza bir can simidi olacaktır. 

Selam ve sevgilerimizle.

 

Prof.Dr. Hasan TOSUN

KÖYÇOY BAŞKANI

Eskişehir Web Tasarım